مرصاد نیوز 08:20 - 1401/11/14
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی:  

اولویت سرمایه‌گذاری وزارت تعاون، استان‌های با نرخ بیکاری بالا است

مرصاد نیوز: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اولویت سرمایه‌گذاری این وزارت‌خانه، صندوق‌ها و بانک‌های عامل استا‌ن‌هایی با نرخ بیکاری بالا است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، سید صولت مرتضوی شامگاه پنج شنبه در نشست شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ بانک مرکزی لیست ابربدهکاران بانکی را اعلام کرد که انتظار می‌رفت در این لیست شخصیت‌های خصوصی دیده شود حال آنکه مشاهده شد ابربدهکار بانکی سازمان تامین اجتماعی با بدهی ۸۸ هزار میلیارد‌ تومان است با مازاد برداشتی که از بانک‌های عامل صورت گرفته بود و همچنین صندوق بازنشستگی کشور هم وضعیت بدتری دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اولین گام دولت پرداخت بدهی ۸۸ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی بود و از اثرات تورمی این‌ مبلغ بر بازار نیز گذر می‌کنیم که هر یک میلیون تومان معادل هشت میلیون تومان‌ اثر تورمی دارد.

این مسئول خاطر نشان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیل منابع صندوق‌ها است و‌ تا افق سال ۱۴۰۴ نیز تقریبا بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اصل و‌ فرع اوراق خزانه است و در یک چنین وضعیتی که کل بودجه در سال ۱۴۰۱ ، یک‌هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان است عبور از این مسائل کار دشواری است که با به‌میدان آمدن مردان انقلابی، بخشی از مسائل را پشت سر گذاشتیم.

مرتضوی با تاکید بر لزوم اصلاحات سرمایه‌ای و کمک نمایندگان در این زمینه، خاطر نشان کرد: دخل و خرج صندوق‌ها با یکدیگر تطابق ندارد و گاهی سرمایه گذاری‌هایی صورت گرفته که اساسا بسترساز ورشکستگی صندوق‌ها و سو مدیریت است ؛ در حال حاضر فرآیند سرمایه‌گذاری شرکت نفت پالایشگاه نفت شازند به صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شده است که حدود  ۱۳۰ میلیارد تومان از مطالبات معوق سرمایه‌گذار است.

مرتضوی خاطرنشان کرد: امسال براساس گزارش اعلام شده خوشبختانه تخصیص اعتبارات عمرانی در زمینه منابع استانی و سفر ریاست جمهوری  بالای ۵۰ درصد صورت گرفته و پیش بینی شده است تا پایان فصل مالی عمرانی این میزان به بالای ۹۰ درصد برسد و به پیمانکاران نوید می‌دهم اصلا نگران نباشند و مانده بدهی‌ها نیز در حوزه تبصره ۱۶ پرداخت خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: استان کرمانشاه مستعد و محق سرمایه‌گذاری است و‌ اولویت سرمایه‌گذاری این وزارت خانه، صندوق‌ها و بانک‌های عامل این وزارت خانه استان‌هایی است که نرخ بیکاری بالای ۱۰ درصد دارند و حتما باید این کار صورت پذیرد و نرخ بیکاری به توازن برسد.

مرتضوی با بیان اینکه آمادگی شرکت، سرمایه‌گذاری و واگذاری را در استان‌های با نرخ بیکاری بالا داریم، تصریح کرد: اولویت سرمایه گذاری و ارائه خدمات درمانی در این استان‌ها خواهد بود هر چند براساس سیاست این وزارتخانه عبور از بنگاه‌داری و مالکیت مراکز درمانی و خرید خدمت حائز اهمیت است اما در این استان حتما بر سرمایه‌گذاری تاکید خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: منابع بسیاری از سرمایه‌دران و‌سرمایه‌گذاران کرمانشاهی در بانک‌های سایر استان‌ها است و تاکید می‌کنم که در استان خود سرمایه‌گذاری صورت پذیرد تا تعادل بخشی انجام شود.

 

انتهای پیام/