مرصاد نیوز 18:23 - 1401/11/16
اعتکاف؛ سکوی پرواز به سوی زندگی دوباره؛

پله پله تا ملاقات خدا/ استقبال نوجوانان کرمانشاهی از مراسم معنوی اعتکاف

مرصاد نیوز: اعتکاف شرایطی را فراهم می‌کند تا انسان‌ها با توشه معنوی، اعتقادی راسخ، ایمان و امیدی بیشتر، به زندگی خود ادامه دهند و از نافرمانی او بپرهیزند و به سوی سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اعتکاف، لحظات ناب شکستن و پیوند خوردن است، شکستن قفس نفس و پیوند خوردن به خالق آسمان هستی، سه شبانه روز در پیله خود فرو می‌روی در پیله‌ای که جز یاد و نام خدا هیچ راه ندارد، پیله که می‌دانی سکوی پرواز تو به سوی زندگی دوباره است.

اعتکاف شرایطی را فراهم می‌کند تا انسان‌ها با توشه معنوی، اعتقادی راسخ، ایمان و امیدی بیشتر، به زندگی خود ادامه دهند و از نافرمانی او بپرهیزند و به سوی سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.

به مسجد جامع و مسجد حاج شهبازخان شهرستان کرمانشاه رفتیم تا با حال و هوای معتکفان را در شامگاه دومین روز اعتکاف آشنا شویم، دو ساعتی مانده از زمان صرف افطار، اولین چیزی که در ورود به مسجد توجه مرا به خود جلب کرد حضور گسترده دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها بود.

این سه روز معنوی فرصتی برای راز و نیاز جانانه با خداوند است

امیرحسین پناهی؛ دانش آموز پایه هشتم دبیرستان در کرمانشاه است که از عطر دل‌انگیز مراسم اعتکاف به خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد گفت: دو سه سال است که در مسجد حاج شهبازخان معمولا در اوقات نماز مغرب و عشاء مکبر هستم و امسال بهمراه پدربزرگم در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کرده ام.

وی با بیان اینکه این سه روز معنوی فرصتی برای راز و نیاز جانانه با خداوند است، گفت: به بقیه دوستانم پیشنهاد می‌کنم که اعتکاف را امتحان کنند و از این حال و هوای معنوی لذت ببرند.

به دوستانم توصیه می‌کنم حداقل یک‌بار اعتکاف و فضای آن را تجربه کنند

حانیه امیریان یکی دیگر از دانش آموزان دهه هشتادی در کرمانشاه اظهار کرد: من آرزو داشتم که در مراسم اعتکاف شرکت کنم، اینجا جایی است که سه روز بدون دغدغه با خدای خود خلوت می‌کنی و به عبادت مشغول هستی.

وی حال و هوای این فضا را عجیب و لذت‌بخش دانست و افزود: امسال برای بار اول بهمراه مادربزرگم برای اولین بار در مراسم اعتکاف حاضر می‌شوم، در نماز جماعت شرکت کرده، قرآن و دعا خواندم، هم مطالب جدید یاد گرفتم و هم یک حس بسیار خوب و جدید یا تجربه کردم.

این دانش آموز کرمانشاهی گفت: به دوستانم توصیه میکنم حتماً حداقل یک‌بار اعتکاف و فضای آن را تجربه کنند.

در ادامه این بازدید معنوی به آبدارخانه مسجد رفتم، بتول محمدی معلم بازنشسته کرمانشاهی به همراه چند نفر دیگر مشغول تدارک افطار برای معتکفان و آماده کردن بساط چای و شیرینی بودند که در گفتگو با خبرنگار مرصاد گفت: از همان سال‌های اولی که اعتکاف در کرمانشاه شروع شد در این مراسم شرکت کرده ام.

وی گفت: ما انسان‌ها نیازمند این هستیم که از دنیای مادی فاصله گرفته و دل بسپاریم به محیطی ملکوتی اعتکاف که سراسر نور و رحمت است.

محمدی از حضور پررنگ جوانان و نوجوانان در مراسم امسال سخن گفت و اظهار داشت: امسال در مسجدجامع بیش از ۳۳۰ نفر از بانوان اینجا حضور دارند و معتکف شده‌اند که غالباً قشر جوان هستند.

حاصل اعتکاف تازه شدن روح و پاکی از آلودگی‌ها است

عباس سروری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد، با بیان اینکه ماه رجب از نیکوترین ماه‌ها و متعلق به ذات باری تعالی است، اعتکاف را تمرینی برای بندگی دانست و اظهار داشت: این مسیر مقدمه‌ای برای ترک گناه است.

دبیر ستاد اعتکاف کرمانشاه گفت: مراسم اعتکاف از ۱۵ بهمن ماه مصادف با سالروز تولد حضرت علی (ع) شروع و تا سه روز ادامه خواهد داشت که حاصل این عبادت سه روزه تازه شدن روح و پاکی از آلودگی‌ها است.

سروری محل اعتکاف خواهران را مسجد جامع شهر کرمانشاه اعلام کرد و تصریح کرد: محل اعتکاف برادران در مسجد حاج شهبازخان است.

دبیر ستاد اعتکاف کرمانشاه گفت: غذای سحر و افطار نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسته‌بندی کامل به معتکفین داده می‌شود و همچنین برنامه‌های فرهنگی نیز برای معتکفین اجرا می‌شود.

سروری گفت: در پایان این سه روز، با آیین معنوی اعمال‌ام داوود، به صورت سراسری، اختتامیه اعتکاف ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد و امیدواریم که اعتکاف امسال نقطه جهش معنوی و بصیرتی برای جامعه ما باشد.

وی با بیان اینکه در این مراسم معنوی، نوجوانان و جوانان صفای غیر قابل وصفی به این مراسم معنوی می‌دهند، یادآور شد: در اعتکاف مهمترین چیزی که برای یک جوان مطرح بوده، بازیابی هویت و قوی کردن باورهایش است؛ چرا که هر روز به دلیل ندانستن این مطلب مهم، بسیاری از جوانها در گرداب تهاجم از سوی افراد یا کشورهایی که قصد سو استفاده از کشور و این جوانان عزیز را دارند، غرق می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد، حضور سبز و پررنگ نوجوانان بزرگترین شاخصه مراسم اعتکاف امسال نسبت به سال‌های گذشته است. اعتکاف یک فرصت طلایی برای کاشتن نهال ایمان در قلب پاک نوجوانان ما است.

اعتکاف فرصتی برای سر فرود آوردن به درگاه حق تعالی و طلب بخشش از آن یکتای بی‌همتا است. حاصل این عبادت سه روزه تازه شدن روح و پاکی از آلودگی‌ها است. خلوت کردن با خدای خود در این ایام از ماه رجب حس و حالی معنوی به دنبال دارد و چه زیباست که این فرصت را غنیمت شمریم و از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

 

انتهای پیام/