مرصاد نیوز 09:09 - 1392/06/19
مرصادگزارش می دهد/

حکایت تلخ احتمال غیبت کرمانشاه در لیگ برتر کشتی/ ناگفته های اسطوره کشتی ایران از دلایل بی رونقی بازار پهلوانی

مرصادنیوز: رییس هیات کشتی کرمانشاه می گوید: به دلیل برخی مسائل غیرقابل بازگو احتمال شرکت کردن تیمی از کشتی کرمانشاه در مسابقات فصل جاری لیگ برتر، ضعیف به نظر می رسد

 

صبح امروز دوشنبه که از دفتر مرصاد با محمد حسن محبی از افتخارات و پیشکسوتان کشتی کشور تماس گرفتم، دوست داشتم خبر خوشحال کننده ای مثل شرکت کردن کشتی کرمانشاه در مسابقات فصل جاری لیگ برتر را از زبان او که امروز در قامت رییس هیات کشتی کرمانشاه ظاهر شده بشنوم، اما آقای رییس حقایقی را بازگو کرد که راستش خود من نیز از این حضور احتمالی استقبال نکردم.

در ابتدای گفتگو با محبی تصورم بر این بود که اگر بگوید قادر به تیمداری در لیگ برتر نیستیم ، انتظار داشتم مشکلات همیشگی مالی و نبود اسپانسر دلیل این عدم حضور باشد اما در کمال ناباوری و تعجب وی حرف هایی زد قابل تأمل، حرف هایی که به هیچ وجه انتظار شنیدنش را نداشتم.

آقای رییس حرف های زیادی راجع به برخی مسائل موجود در کشتی کرمانشاه زد، اما خواست تا به رسم امانت آن ها را نزد خود نگه دارم، محبی از از آمادگی چند شرکت خصوصی معتبر برای حمایت از کشتی کرمانشاه در لیگ برتر حرف زد ولی به خاطر همان مسائل غیرقابل بازگو عنوان کرد که بهتر است در لیگ برتر تیمداری نکنیم.

دلیلش را پرسیدم، رییس جواب داد ، جوابی که من خبرنگار را راضی و قانع کرد؛ اصولا ما خبرنگارها به این راحتی ها از صحبت های مسئولین و مدیرانمان قانع نمی شویم و سعی می کنیم که حرف خودمان را به کرسی بنشانیم ، اما جواب و توضیحات محبی من خبرنگار را قانع کرد که بله بهتر است در لیگ برتر تیمداری نکنیم.البته بنده خدا آقای رییس به این قاطعیت نگفت که در لیگ برتر نباشیم اما من با قاطعیت می نویسم که همان بهتر در لیگ برتر نباشیم.

با خودم فکر کردم که حق با آقای رییس است و اگر قرار باشد در لیگ برتر تیمداری کنیم و برخی بدون فکر کردن به اعتبار و حیثیت کشتی کرمانشاه به دنبال سهم خواهی از آن تیم و پرکردن جیب خود باشند، همان بهتر که شرکت نکنیم.

کشتی را ورزشی پهلوانی و متعلق به لوطی های زمان می دانند و شاید همین منش های پهلوانی و حجب و حیای آقای رییس باشد که باعث شده تا وی تمایل چندانی به تیم داری در لیگ برتر از خود نشان ندهد تا مبادا فردا روزی کسانی پیدا شوند که بگوید محمد حسن خان محبی رسم رفاقت و لوطی گری را از یاد برده و رفقایش را فراموش کرده است.

و چقدر بد و درد آور است شهر و دیاری که جوانان قدیمش همه به پهلوانی شهره بودند و روزی و روزگاری کشتی آن در کشور حرف اول را می زد امروز به خاطر سهم خواهی برخی افراد نتواند در سطح اول کشتی کشور تیمداری کند.

محبی حرف می زد و دل پری از برخی انتظارات بی جا داشت تا آن جا که دیگر صلاح ندیدم راجع به این مسئله که داشت عقم را درمی آورد بحث ادامه پیدا کند به همین خاطر موضوع ماندگاری کشتی در المپیک را پیش کشیدم تا بلکه فضا کمی تلطیف تر شود.

وی از ماندگاری کشتی در مسابقات المپیک ابراز شادمانی کرد و گفت: واقعا حیف است رشته ای با این قدمت و ید طولا در معتبرترین مسابقات ورزشی جهان حضور نداشته باشد و به اعتقاد من المپیک بدون کشتی مانند غذای بی نمکی می ماند که انسان از خوردنش لذت نمی برد.

محبی تصمیم به ماندگاری کشتی در المپیک را یک تصمیم عاقلانه عنوان کرد و افزود: از امروز مسئولین فرداسیون کشتی باید به دنبال اجرای برنامه هایی باشند که اقتدار حال حاضر کشتی کشومان در آن مسابقات حفظ شود.

وی توجه بیشتر به کشتی پایه و میدان دادن به نوجوانان و وانان را یک آینده نگری مناسب عنوان کرد و گفت: توجه امروز به این دو رده سنی باعث خواهد شد تا در المپیک 2020 نیز تیمی قدرتمند و مدعی قهرمانی داشته باشیم.

از رییس هیات کشتی کرمانشاه در خصوص حضور جعفر دلیری در ترکیب تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان در مجارستان پرسیدم که پاسخ داد: دلیری از جمله کشتی گیران توانمند و با اخلاقی است که توانسته سال ها در سطح اول کشتی کرمانشاه کشتی بگیرد و قطعا می تواند در مسابقات مجارستان نیز موفق باشد.

محبی یادآور شد: دلیری نشان داده که هر زمان بخواهد می تواند فعل خواستن را صرف کند و اگر در مسابقات جهانی پیش رو به وی میدان داده شود قطعا از اعتبار کشتی کشور و کرمانشاه دفاع خواهد کرد.